Co mám v batohu v roce 2021

17.03.2021

Dost často dostávám otázky ohledně fotografické a video techniky. Fotografování sem se poprvé začal věnovat v roce 2010, kdy jsem si pořídil svůj první fotoaparát Panasonic Lumix fz-18. Za tu dobu jsem vystřídal hodně techniky od všech možných značek. Rukama mi prošly foťáky od Nikonu, Canonu, Panasonicu a nakonec i Sony. Díky tomu považuju sám sebe tak trochu za technofila (čti posahaného maniaka na jakoukoliv foto video techniku).

FotoaparátySony A7RII (Fullframe Senzor)

Momentálně můj hlavní foťák. Splňuje vše, co od foťáku momentálně potřebuju. Většinu zakázek mám momentálně na svatby, firemní videa, reality a dokumenty pro televize. Vím, že se nejedná o nejnovější model, ale taky vím, že se na něj můžu vždy spolehnout. Hlavní důvod proč nepotřebuju mít neustále nejnovější foťák je hlavně ten, že Sony až do tohoto roku nemělo v nabídce tělo, které by nabízelo lepší kvalitu videa než 4K v 8-bit. Do budoucna momentálně přemýšlím o upgradu na Sony A7SIII nebo FX3.

Sony a6300 (Aps-c senzor)

Moje druhé tělo, které používám nejčastěji na záběry z gimbalu, jako druhou kameru na stativu (například během svatebního obřadu) nebo na timelapse videa. Jedinou nevýhodu vidím v absenci stabilizace přímo v těle foťáku. Naproti tomu má perfektně rychlý a kvalitní autofokus u fotek i videa.

Panasonic Lumix G9 (Micro four thirds nebo také MFT senzor)

Nejnovější přírůstek do rodiny. Foťák s nejmenším čipem z mojí sbírky. Perfektní stabilizace, 4K 10-bit video, možnost zpomalených záběrů i ve 4K, výklopný display do strany. Všechny tyhle super prvky jsou vykoupené právě výše zmíněným malým senzorem, se kterým se pojí špatný výkon ve tmě v podobě šumu, pro mě nepoužitelný autofokus a jistá omezení v podobě hloubky ostrosti. Nejčastěji ho využívám na realitní videa, kde je potřeba velký dynamický rozsah mezi vnitřkem místností a pohledy z okna. Do budoucna s ním chci vyzkoušet wildlife videa.

DJI Osmo Pocket (1/2.3" Senzor)

Malá stabilizovaná kamerka se zabudovaným gimbalem. Díky kapesní velikosti je to skvělá kamera na výlety, Behind the scenes nebo záběry, kde by kamera na stativu rušila. Jde velmi dobře kamkoliv uchytit, proto ji využívám během svatebního obřadu, kde ji nejčastěji připínám na slavobránu. Dost často záběry z ní můžete také vidět v televizi, protože ji využívám i tam.

Objektivy

V současné době stále sestavuji svoji ideální sestavu skel. Nějaké představy mám. Je to jedna z věcí, kterou mám na fotografické technice rád. Člověk má z čeho vybírat a každý objektiv má svoje kouzlo

Tokina 11-16/2.8 pro canon

Malý a velmi dostupný objektiv pro aps-c foťáky. Jde o velmi širokoúhlý objektiv s dobrou světelností. Používám ho nejčastěji na realitní videa. Nasazuji ho na Panasonic G9 pomocí redukce z MFT na Canon tzv. speedboosterem. Díky němu se dostanu na ohnisko kolem 16 mm na kratším konci.

Sony 20/1.8 G

Malý a hlavně lehký širokáč na fullframe. Velká výhoda je možnost našroubovat filtry o průměru 67 mm. Prakticky bez optických vad. Nepostradatelné sklo v mojí fotovýbavě

Sony Fe 50/1.8

Malá a velice dostupná padesátka, která najde místo v každém batohu. Ideální pro střídání na fullrame i aps-c senzory

Sigma 85/1.4 ART (Nová verze pro Sony E)

Skvělý objektiv ladící svojí stavbou k výše zmíněné Sony 20/1.8 G. Perfektní na portréty nebo jako reportážní sklo.

Příslušenství


Gimbal od společnosti Manfrotto.

Napsal jsem o něm článek.

Skvěle se mi s ním pracuje a doporučuju ho všema deseti.
Momentálně ho používám jako hlavní stabilizátor.


Gimbal Moza Aircross

Úplně první generace gimbalu od společnosti Gudsen Moza. Tenhle model je ještě úplně "hloupý" v režimech a nenajdete na něm žádný display. A to je taky důvod, proč se ho nezbavím, dokud se prostě nerozpadne. Gimbal má plnit pouze pár hlavních funkcí: rychle se složí a stabilizuje kameru. Další funkce, které postupně vývojáři do novějších modelů přidávají pro mě nejsou až tak podstatné. Používám ho jako záložní stabilizátor

Trochu větší mikrofon od společnosti RØDE. Slouží mi perfektně už několik let na natáčeních, kde potřebuju kvalitní zvukovou stopu. Zvuk z něj, můžete slyšet například v pořadu o vaření Vařte s Majklem (Díly od května roku 2019), který je k dispozici zdarma na Youtube.

Mikrofon Mirfak N2
Jedná se o malý směrový mikrofon. Koupil jsem ho nedávno, zatím ho testuji.
Natáčel jsem s ním čtrnáct dnů v Irsku celovečerní dokument. Rád o něm napíšu víc, jakmile ho pořádně otestuju

Zařadil bych ho mezi diktafony. Jedná se o nahrávací zvukové zařízení, které obsahuje vlastní stereo mikrofony. Nedám na něj dopustit, pokud potřebuju opravdu kvalitní záznam z klopového mikrofonu. Také ho používám během svatebního obřadu na záznam mluveného slova oddávajícího.Náhledový 

Malý display na foťáku není úplně nic pro mě, v krajní situaci ho použiju, ale nebaví mě na něj mžourat celý den (nejhorší je to za slunečného dne). Nechtěl jsem tahat nic velkého a nakonec se rozhodl pro 5" velký monitor, který propojím pomocí HDMI a je napájený jednou NP-F baterií (tady je široký výběr kapacity baterií, podle toho jak moc řešíte výslednou váhu foťáku).

Pro mě neznámá značka do chvíle, kdy jsem narazil na recenzi Petra Špetly. Spokojil jsem se s nejmenším výkonem z nabízených modelů. Díky tomu mám možnost napájet světlo pomocí dvou NP-F baterií, které se připevňují přímo na světle. Díky tomu je světlo mobilní a má všestranné využití.

Peak Design příslušenství

Značku Peak Design jsem si oblíbil před několika lety po pořízení popruhu Leash. Díky kotvičkám můžu snadno popruh během dvou vteřin sundat, aby mi nepřekážel na gimbalu. Jako další jsem si od této firmy pořídil brašnu the Everyday Sling 5L (kterou nahradila verze V2 s kapacitou 6 litrů). Skvěle se hodí, pokud např. během svatebního dne u sebe potřebujete mít příslušenství (doklady, paměťové karty, baterie, další objektivy,...). Poslední věcí, kterou mám zatím krátkou dobu jsem dostal k narozeninám. Jedná se o Capture V2. Díky němu mohu nosit foťák zavěšený na popruhu batohu a mít ho tak vždy po ruce. Hodí se například během cestování v horách, kdy by vás klasický popruh omezoval v pohybu nebo drásal krk.

Chtěl jsem skladnou powerbanku, která by nabila několikrát můj telefon nebo jiné zařízení. Čas od času vyrážím na vícedenní trek do přírody, kde nemám možnost dobíjet elektroniku. Po více jak dvou letech používání jsem s ní spokojený. Telefon mi nabije minimálně 4x a navíc skoro nic neváží.

Používám první generaci batohu. Kromě světla a gimbalu se mi do něj vejde celá výše zmíněná fototechnika  a ještě zbyde místo na svačinu a třeba bundu v případě proměnlivého počasí. Jediná nevýhoda je pro mě tužší "kloub" v místě kde končí zipy do hlavní komory batohu. Pokud si totiž balíte techniku nebo měníte organizační přepážky, bude se vám batoh neustále zavírat a vy tak jednou rukou neustále držíte záda batohu, aby se nezavírala. Klady však převažují nad negativy a batoh si nemůžu vynachválit díky jeho malým rozměrům. Původně sem techniku nosil v batohu od firmy Crumpler s modelovým označením Pyjama Pride.  Tenhle batoh ochraní vaší techniku na 100%. Popravdě bych se skoro nebál ho přejet autem, ale je velký a poměrně méně komfortně rozvržený.