Běžný pracovní den svatebního kameramana

17.03.2021

ROZEPSANÝ ČLÁNEK

Rozhodl jsem se dát možnost nakouknout pod pokličku běžného svatebního dne z opačného pohledu. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Kapitola první
Než vůbec začne pracovní den

18:00

Vytahuju nabíječky a dobíjím všechny potřebné baterky. (Tím, že na svatbě nejčastěji funguju se třemi kamerami, není toho úplně málo a tak dobíjím průběžně. Vždycky záleží, kolik jsem toho vybil na poslední zakázce. V záloze mám 14 baterek do foťáků a vestavěnou baterku v Osmu + powerbanku, baterie pro náhledový monitor a gimbal)

18:30

Sedám si k počítači a procházím všechny paměťové karty, abych si omylem nesmazal něco, co jsem ještě nestáhl a nezálohoval. (Standardně mám na svatbu 2x 128 Gb + 4x 64 Gb karet)

19:00

Skládám techniku do batohu, tak abych měl vše po ruce v tu pravou chvíli

19:15

Žehlím košili na druhý den

19:45

Kontroluju trasu cesty na svatební místo. Není nic horšího, než zjistit cestou, že zavřeli silnici a vy byste měli nevěstě v její den D vysvětlovat, proč jedete pozdě. Připočítávám 20 minut na snídani a hlavně kafe - toho totiž není nikdy dost

20:00
Procházím harmonogram svatebního dne, abych něco nepřehlédl (čas od času se během svatební sezóny objeví svatba, která má v rámci svého dne i několik přejezdů)

20:15
Měním baterie na nabíječkách

Večeře, sprcha a před spaním poslední výměna baterek


Kapitola druhá
Den D

5:30

Budíček. Něco na co si nezvyknu ani ke konci svatební sezóny. z 90% je to na mě prostě brzo. Záleží jak daleko jedu a taky na nevěstě. Vždy začínám natáčet během česání a líčení. Mám díky tomu čas nasát atmosféru dne a svatebčané si lépe zvyknou, že s nimi splyne někdo cizí.

8:00

Příjezd na místo. Nejčastěji do domu rodičů nevěsty, popřípadě přímo na resort pokud se vše odehrává na jednom místě. Seznámení s nebližší rodinou, družičkami a hlavně svědkem nebo svědkyní, což je klíčový člověk během svatebního dne. Bez něj se nic důležitého nekoná a má na starosti vše potřebné. Taky je mi k ruce, když potřebuju shromáždit více lidí nebo něco narychlo zařídit.

9:00

Na nevěstě řádí kadeřnice a make up artistka. Dělám pár prvních záběrů nevěsty. Na kterých si připravuju kameru, zkoumám světlo. Hledám ideální záběry. Z 90% žádný ze záběrů na nevěstu stejně nepoužiju, jde ale o to se probrat a vychytat si všechny podmínky v daném místě.

9:30

Je čas natočit dění v domě. Tatínek vítá první hosty, připíjí si s nimi domácí slivovicí. Maminka mezitím vaří kávu a roznáší jí všem přítomným. Svědkyně se chopila bublinek a chystá se trefit lustr vystřeleným špuntem. Na všechno má člověk jen jeden pokus a samozřejmě se vše děje v tu samou chvíli.


10:00

Pokud je vhodná chvíle, na řadu přichází oťukávání nevěsty. Už je z velké části připravená na svůj svatební den. Má čas, protože se ještě ladí detaily a já natáčím první záběry kolem ní. Pokud se na to cítí, snažím se jí vyzpovídat, protože to krásně zapadne do celého videa.

10:30

Pokud je možnost, nastává čas přejet k budoucímu ženichovi.

11:00

Seznamování a zapadnutí mezi druhou část rodiny. U ženicha je to jednodušší. Obléct kalhoty, teď natočit zapínání košile, upravení kravaty nebo motýlka a vyzpovídání svědka, ženicha popřípadě kohokoli přítomného, kdo bude mít co říct.

11:30

Cesta na obřad

12:00

Obřad sice ještě nezačíná, ale já mám momentálně největší stres celého dne. Obřad začíná za 30 minut, svatebčani tu však budou nejpozději za 15 minut. Musím vymyslet nejlepší pozici statické kamery na stativu, tak aby nejméně rušila během samotného obřadu, ale i na fotkách a ve videu z ostatních kamer. Všechno vybalit, připravit, zkontrolovat baterie a místo na kartách. Druhou kameru připevňuji po zkušenostech na slavobránu. Je malinká, takže neruší, ale díky ní mám přímý záběr na budoucí novomanžele bez rušivých elementů. Ještě připravit mikrofon na stůl oddávajícího, abych zachytil celou řeč s dobrým zvukem. Poslední kamerou natáčím dění z ruky, celý obřad se pohybuju a natáčím emoce, proslov oddávajícího, prostě vše co se zrovna hodí.


Kapitola třetí

Obřad

A je to tady. Rozehrává se slavnostní hudba. Maminka vede ženicha k oltáři. Všude stojí lidé, vzrušení je cítit ve vzduchu. Za nimi jdou svědci, pak družičky a později taky tatínek ženicha s maminkou nevěsty. V tu chvíli utichá hudba a nahrazuje ji jiná. Měním pozici, abych měl co nejlepší výhled. Přitom ještě stíhám natočit tetičku, které ukápla první slza. Nevěsta hrdě kráčí špalírem směrem k oltáři. Je trochu nervózní, tak jak nevěsta má být. Nevnímá lidi kolem, dokud nedojde až úplně k oltáři, kde ji po posledním objetí tatínek přenechává budoucímu zeťovi.

Teď už vše jede intuitivně, zatímco ostatní kamery natáčí, já mám čas hledat kompozice, natáčet emoce a zachytit již neopakovatelní okamžiky. Záleží kolik času člověk během obřadu má, někdy trvá pár minut, jindy i přes hodinu. Podle toho buď prohazuji objektivy nebo vše natáčím na stejné ohnisko a jako zoom používám svoje nohy. 

Velkou roli hraje, zda je sehraný fotograf a kameraman. Mám pár osobních zkušeností, kdy jsem buď fotografa neznal a nebo byl začátečník a to vám může zkazit nejdůležitější okamžiky. Nezkušený fotograf vám totiž dost často může vkročit do záběru. Hodně lidí, kteří s videem nemají zkušenost si to ani neuvědomují, ale narozdíl od fotky je video složitější v tom, že každou scénu potřebujete natočit aspoň 5 vteřin. Však si to můžete vyzkoušet. Vezměte si libovolnou kameru nebo telefon, zapněte nahrávání a v duchu napočítejte do pěti. Je to dlouhá doba co?

A teď si představte, že se kolem vás pohybuje člověk, který neví co dělá a narušuje vám tak vaši práci. Pokaždé i z tohoto důvodu prosím novomanžele, aby zakázali natáčení a fotografování během obřadu. Má to hned několik důvodů. Dokumentující svatebčan nemá šanci si takový obřad užít, od toho je na místě právě fotograf a kameraman. Pokud natáčím novomanžele, kde jsou za nimi vidět svatebčané, není ve výsledném videu hezké, pokud má každý druhý v ruce telefon nebo ještě hůř tablet. Na pár svatbách jsem zažil i pohybující se děti či dědečka, který si šel s tabletem během obřadu vyfotit pár u oltáře a stoupne si přímo před ně a nebo nejlépe před nás s fotografem.